Blog

Önismeret? Boldogság? Hogyan is kezdjünk hozzá?

Sokan kutatták a boldogság titkát az ókortól  a mai napig. Rengeteg bölcsességet olvashatunk az interneten és máshol is arról, hogy milyen egyszerű is boldognak lenni, csak akarni kell. Napjaink híres pszichológusai tollából is sorra születnek a boldogságról szóló (ön)segítő könyvek, Bagdy Emőke, Popper Péter, Szendi Gábor, hogy csak párat említsünk.

Mi  az Applegate pszichológia szükséglet modelljét vesszük alapul és ehhez egy holisztikusabb személetmódot társítunk, beépítve más irányzatokat is, mint pl. a mindfullness és az eudaimonizmus vagy a keleti filozófiák.

Hogy is kezdődött?

Az új évet azzal kezdtük, hogy pár jó barátnővel lementünk a Balatonra.  Esténként a pattogó tűz mellett beszélgettünk. Mikor már kibeszéltük a napi dolgokat, elővettük az Idenityt. Nem is tudom, mikor játszottuk utoljára így szűk baráti körben.

Kibontottunk egy üveg jó bort és belekezdtünk. Azt hittük, már minden témát jól átrágtunk, de nagyon érdekes élmény volt, hogy bár ugyan azok a témák kerültek elő a játék során, mint amiről a korábbi napokoban beszélgettünk, de valahogy mégis más megvilágításban. Órákig játszottuk a játékot és másnap úgy ébredtünk, hogy bár ezer éve jó barátnők vagyunk, mégis közelebb kerültünk egymáshoz és saját magunkhoz is. Olyan dolgokat mondtunk ki, amiket sejtettünk, de sosem fogalmaztunk meg sem saját magunknak, sem másoknak.

 

Ez az élmény adta az ötletet, hogy csináljunk egy önismereti csoportot a játék felhasználásával. Pszichológusként mind a ketten elkezdtünk gondolkodni, hogyan is jutatthatunk másokat is hasonló élményhez.

Sokan kutatták a boldogság titkát az ókortól  a mai napig. Rengeteg bölcsességet olvashatunk az interneten és máshol is arról, hogy milyen egyszerű is boldognak lenni, csak akarni kell. Napjaink híres pszichológusai tollából is sorra születnek a boldogságról szóló (ön)segítő könyvek, Bagdy Emőke, Popper Péter, Szendi Gábor, hogy csak párat említsünk.

Mi  az Applegate pszichológia szükséglet modelljét vesszük alapul és ehhez egy holisztikusabb személetmódot társítunk, beépítve más irányzatokat is, mint pl. a mindfullness és az eudaimonizmus vagy a keleti filozófiák. Ha szeretnéd tudni, mit is jelentenek ezek a mindennapi életünkben, akkor csatlakozz önismereti csoportunkhoz.

A boldogság érzet részben genetikai, részben a környezettől függ, részben pedig rajtunk múlik. Az első kettővel nem nagyon tudunk mit kezdeni, de a harmadikra mi is hatással lehetünk. Az önismereti csoportban ezt a hatást szeretnénk növelni.

A csoportban feltérképezzük, hogy kinek, milyen erőforrásai vannak és ezt hogyan tudja eredményesen használni. Tudatosítjuk ezeket az eszközöket, hogy rendelkezésünkre álljanak és hozzáférhetőek legyenek. A hétköznapok forgatagában el tud szürkülni az életünk,  eszköztelennek és energiátlannak érezhetjük magunkat, de sokkal több erőforrásunk van, mint ahogy azt elsőre gondolnánk, ezért érdemes átgondolni, mik is azok.

Várunk téged is! 

Bővebb információ az önismereti csoportról itt

Bóna Krisztina pszichológus

Sebestyén Lilla pszichológus

 

 

Címkék 
önismeret
identity
boldogság
pozitív pszichológia