Blog

Bepillantás Tanácsadói Coaching klubunk életébe- Tanácsadói ösvényeken

Mindannyian érezzük, és gyakran hallhatjuk ismerőseink körében, hogy túl sok a munka, elveszünk a gondok dzsungelében. Manapság gyakran érezzük, hogy KÁOSZ-ban élünk, mely tönkretesz, megbetegít, nehéz egyensúlyban maradni a feladatok özöne között

Sokszor tapasztaljuk azonban, hogy akit viszont elér egy súlyos trauma, betegség, abban a pillanatban megérzi, hogy mi a fontos, mi nem.  Hirtelen szinte megvilágosodik és tudja, hogyan rendezze újra az életét. Többé már kevésbé engedi magát beszippantani a teljesítményelvű, magába döngölő, lelket felőrlő világnak.

Hogyan lehet ezeket a traumás utakat megúszni és kiélesíteni a tudatot ilyen veszteségek nélkül is?

Többféle út van, vallásos hiteken át akár a Zen tanításokig. Nincs egyetlen út, de sok közös vonás lehet bennük. Kinek –kinek alkata szerint lehet a megoldások közül válogatni.

Popper Péter volt az első, egyik legjelentősebb magyar pszichológus, aki a keleti, zen buddhista filozófiát ötvözte a nyugati terápiás gyakorlattal. Tanácsadói klubunk Dr.Lisznyai Sándor vezetésével az ő hagyományát követi.

Mit hozott magával Távol -keleti elvonulásairól és elmélyüléseiből  és adott tovább szakmájának? Azt a nálunk kevésbé ismert elvrendszert, ami miatt olyan eredetien varázsos és mégis magától értetődőek voltak tanításai. A laza, fesztelen megoldásokat, a nyitottságot és szabadságot árasztotta minden példázata és története.

Hogyan kapcsolódhatunk mi is ehhez a tanácsai attitűdhöz?

Mindannyian érezzük, és gyakran hallhatjuk ismerőseink körében, hogy túl sok a munka, elveszünk a gondok dzsungelében. Manapság gyakran érezzük, hogy KÁOSZ-ban élünk, mely tönkretesz, megbetegít, nehéz egyensúlyban maradni a feladatok özöne között.

Sokszor tapasztaljuk azonban, hogy akit viszont elér egy súlyos trauma, betegség, abban a pillanatban megérzi, hogy mi a fontos, mi nem.  Hirtelen szinte megvilágosodik és tudja, hogyan rendezze újra az életét. Többé már kevésbé engedi magát beszippantani a teljesítményelvű, magába döngölő, lelket felőrlő világnak.

Hogyan lehet ezeket a traumás utakat megúszni és kiélesíteni a tudatot ilyen veszteségek nélkül is?

Többféle út van, vallásos hiteken át akár a Zen tanításokig. Nincs egyetlen út, de sok közös vonás lehet bennük. Kinek –kinek alkata szerint lehet a megoldások közül válogatni.

Tanácsadói klubunkban először a következő témaköröket érintettük:

Az elengedés

Klubunkban a „varázsbot gyakorlat” rávezette a résztvevőket, ha túlságosan kontroll alatt tartjuk, amit akarunk, akkor az visszatart, megakadályoz a megoldásban, és ha elengedjük a „feladatot”, akkor fog sikerülni. Ha a kontrollt átengedjük egy másik ágensre, a feladat gyakran szinte magától, hip -hop teljesül.

A tudat teljes szabadsága

Fontos a tudat szabadságának elérése, kiszabadulni a gúzsba kötő rendszerekből. Csíkszentmihályi  Mihály magyar származású amerikai pszichológus talán hasonlót nevez flownak, „áramlatnak” és másokkal együtt kreativitásnak. A kreativitás lényege, hogy képesek vagyunk átlépni a tudatunkat gúzsba kötő rendszereken, nyitottan, teljes tudatunkkal szárnyalhatunk.

A mintázatok keresése

Egy másik játék lényege egy számerdőben való eligazodás, a számlánc összekötése volt. Hogy találjuk meg egy kaotikus szám-halomban a sorban következő láncszemet?

Az emberi pszichének megnyugvást teremt a minta felismerés. A fejlődés pszichológia szerint ez az ember egyik alapigénye. Anyánk arcának felismerése már a születésünket követő első napokban a boldogság forrása, majd ez az igényünk kiterjed minden rendezetlen formahalmazra, a felhőkön át az utcakövekig. Ha valamiben mintát látunk, jobban eligazodunk, biztonságban érezzük magunkat. A KÁOSZ nyugtalanító világában az emberi psziché rosszul érzi magát. Keressünk mintázatokat és rendező elveket magunk köré!

 

Ha tanácsadók vagyunk, az erre való rávilágítás a romokból is virágzást eredményezhet…

Demeter Lilla

 
Címkék 
Zen coaching
Klub
tanácsadás